medarmonisanat

Ara
İçeriğe git

Ana Menü

Akustik Gitar

DERSLER > GİTAR
Ders içeriği şu şekilde özetlenebilir:

- Temel Kavramlar
- Sol ve sağ el çalışmaları
- Metronom
- Tablature
- Nota
- Akor
- Ritmler
- Gamlar
- Doğaçlama


Akustik gitar boyutlarına gore 3’e ayrılır:

1) D- Dreadnaught: Bu boyut en sık gordugumuz gitar boyutudur. Boyut olarak sonra tanıtacagım iki modelin ortanca büyüklükte olanıdır. Bu tip gitarlar hem ritm (strumming), hem solo, hem de parmakla çalmak için uygundur. Yani herhangi bir tarza odaklanmamış gitarlardir. Çesitli tarzlarda gitar çalanlar için uygundur.

2) OM: Bu gitarlar kategorinin en ufak modelleridir. Genelde solo çalanlar veya parmakla çalanlar için uygun bir modeldir. Zaten bu tip gitarlarin tel araliklari oldukça geniştir.

3) J Jumbo veya Grand Concert: Bu gitarlar büyüklüklerinden ötürü oldukça bas sese sahiptirler.


Biraz da gitar ağaçlarından bahsedelim. Gitarin üst kısmı genelde iki ayri ağaçtan yapılır:

1) Spruce: Bu en sık kullanılan ağaçtır. Parlak ve güzel bir tona sahiptir, oldukça da sağlamdır. Sitka, engellman ve adironack gibi farklı çeşitleri vardır. İçlerinde en pahalı olan adironack son derece sağlam sert bir ağaç olduğu için çok ince bir plaka olarak kullanılabilmektedir ve bu yüzden çok daha yüksek ve güçlü bir ses elde edilebilir.

2) Cedar: Takamineler genelde bu tip ağaçtan yapılmaktadır. Hem renk hem de ton olarak spruce'a oranla köyüdür. Genelde klasik gitarlarda kullanılmakla beraber takamine bu ağacı kullanmaktadır.


Şimdi gitarın yan ve arka kısımlarında kullanılan ağaçları tanıyalım:

1) Mahogany: Kaliteli elektro gitar yapan firmaların (gibson ve prs) tercihi olan bu ağaç akustik gitar yapan firmaların orta sınıf modellerinde kullanılır. Orta frekansta genelde mid tonlara sahip bir ağaçtır. Turuncumsu renge sahiptir ve üzerinde çok ince siyah çizgiler bulunur. Neredeyse bütün akustiklerin neck`i bu ağaçtan yapılır.

2) Maple (Akça ağaç): Son derece güzel bir görünüme sahiptir ve PRS ve Gibson elektro gitarlarda gövdenin üst kısmı bu ağaçtan yapılır. Beyazımsı bir rengi vardır ve üzerinde aleve benzeyen figürler bulunur. (Flame ve quilt olmak üzere iki çeşidi vardır ayrıca hafif çürümüş olanları da spalted olarak adlandırılır) Tiz bir sese sahiptir. Kayıt için son derece uygundur. Ancak tiz bir sese sahip olduğu için genellikle jumbo gitarlarda kullanılmaktadır.

3) Rosewood (Gül ağacı): Gitar firmalarının en kaliteli ve pahalı modelleri gül ağacından yapılır. son derece güzel baş ve tiz frekansına sahip olmakla beraber, son derece yüksek bir ses verir. Rengi köyü kahvedir ve içinde kırmızı ve siyah çizgiler vardır. Iki çeşidi tercih edilir. değerlidir. Indian Rosewood bulunabilirliği açışından sıkça tercih edilir. Yüksek ve temiz tiz, dengeli mid ve son derece yüksek ancak rahatsız etmeyen ve insanı heyecanlandıran baş seslere sahiptir. Brazilian Rosewood, akustik gitar ağaçlarının "Ferrarisi" olarak adlandırılabilir. Bulunması son derece güçtür. Indian rosewooda göre daha köyü içinde köyü kırmızıyı daha çok barındıran bir rengi vardır ve inanılmaz derecede güzel bir görünüme sahiptir. Kokladığınızda hafif bir gül kokusu verdiği söylenir. Bu ağaçlar gitarın gövdesi için kullanılan en popüler ağaçlardır bunun dışında koa, walnut (ceviz) ağaçları da gitar gövdesinde kullanılan kaliteli ağaçlardır. Bunun dışında, fretboard genelde sağlamlığından ötürü ebony (abanoz) ağacından yapılmaktadır. Siyaha yakın bir rengi vardır (Madagascar ebony hariç) son derece bright (tiz) bir tona sahiptir.


İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön