medarmonisanat

Ara
İçeriğe git

Ana Menü

ŞAN EĞİTİMİ

DERSLER
Şan eğitiminde akciğerlerin, gırtlaktaki ses tellerinin, kafatası ve göğüs boşluklarının, dil, damak, diş ve dudakların en etkili biçimde kullanılması öğretilir. İnsan sesi doğal bir müzik aleti sayılır. Ancak sese güzellik katabilmek için şan eğitimi şarttır. Şan dersi gören bir şarkıcı sesini çeşitli yükseklik derecelerine ve değişik notalara göre ayarlamayı, sesleri kesintisiz olarak  nasıl  çıkarması gerektiğini ve sesini sözcükleri en iyi iletebileceği biçimde kullanmayı öğrenir.

Şan dersi  denildiğinde akla ilk gelen şarkı söylemek olsa da aslında bu tam olarak net ve doğru bir karşılık değildir. Şan eğitimi sesi terbiye etmek ve doğru nefes alışkanlığını edinmek için alınan bir eğitimdir. Şan eğitimi almak sadece şarkı söylemek için bir takım kazanımlar elde etmek değildir. Aynı zamanda diksiyonu düzgün hale getirmek ve konuşmalar esnasında yaşanan nefes problemlerini ortadan kaldırmak için de alınması gereken önemli bir eğitimdir.

Şan eğitimi derslerimizde esneme Çalışmaları, nefes teknikleri ve egzersizleri, duruş teknikleri, diksiyon çalışmaları, ton ve rezonans çalışmaları, şan egzersizleri, artikülasyon vb. teknik çalışmalar yapılmaktadır.


İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön